verze pro tisk

Možnosti důstojného uložení zpopelněných ostatků zesnulého


Možnosti důstojného uložení zpopelněných ostatků zesnulého

Způsoby a možnosti uložení a naložení s urnou a popelem zesnulého

V současnosti máme mnoho možností a způsobů jak důstojně naložit s popelem zesnulých. Jak co se týče pohřbení a uložení v klasické urně, tak nové technologické možnosti "zapracování" popele do nadčasových uměleckých, vzpomínkových a pietních předmětů.
Těchto zde devět popsaných způsobů uložení urny a popela zesnulých je pouze reprezentativní a ukázka nejpoužívanějších možností nakládání s unou a jejím obsahem u nás a v zemích střední Evropy -

směr


1. Uložení urny do pomníku na pohřebišti.

Do pomníku se urny ukládají v originálním plastovém obalu vydávaném krematorii. Urna je značena papírovým štítkem se základními údaji o zesnulém a vtlačeným identifikačním číslem, pod kterým je urna evidována a dá se tak i po dlouhé době i v případě poškození ztotožnit.
Urna se ukládá do sklípku / buňky usazené v pomníku pod zákrytovou deskou. Sklípek může být betonový na 4 - 6 až 12 uren - (prostorová varianta, celý prostor pod zákrytovou deskou pomníku se betonuje na ukládání uren.), plastový na 2 až 6 uren, anticorový na 2 až 4 urny.
Může se též uložit bez sklípku přímo do země pod zákrytovou deskou pomníku.


udp....beton....plast
Ukládání urny do pomníku je klasické a asi i nejvhodnější uložení urny s popelem zesnulého. Je velice variabilní a dnešní materiálové zpracování úředního obalu nám zaručuje že obsah urny zůstane nedotčen i když urnu uložíte přímo do země.


2. Uložení urny na pomník nebo do kolumbária.

Pokud se rozhodnete uložit urnu viditelně v exteriéru bude vaším prvním krokem výběr ozdobného obalu na úřední plastovou urnu a označení obalu jménem, datumy popřípadě mottem.
Urna se ukládá na zákrytovou desku pomníku do anticorové, prosklené skřínky nebo do kamenné skřínky s proskleným anticorovým rámečkem. Obě varianty se zhotovují podle velikosti od jedné do tří uren.
Jednou z možností je též uložení úřední urny do žulového, nebo mramorového obalu. V tom případě se obal opatří nápisem a montuje se samostatně jako doplňěk pomníku. Podobně jako lampa nebo váza.

Kolumbárium je většinou složeno z typizovaných z betonových buňek opatřených anticorovým proskleným rámečkem. Velikost je ve většině případů uzpůsobena na dvě urny v ozdobných obalech a výzdobu.

Zajistíme pro vás kompletní servis tohoto typu uložení. Od ozdobného obalu, nápisu na urnu až po skřínku na urny nebo pronájem místa v kolumbáriu. Montáž a konečná instalace je samozřejmostí. Celý sortiment naší nabídky tohoto zboží včetně cen, najdete v našem katalogu uren a doplňků na těchto stránkách.


a..a
Ukázka uren vhodných k obřadu a zároveň k uložení urny v exteriéru. ( v kolumbáriu nebo v urnové skříni na zákrytové desce pomníku. ) Provedení hliník, měď. Výhodný poměr - cena versus kvalita a estetické zpracování. Další ukázky včetně cenových relací najdete v kategorii katalog - urny. K obřadu vám nabízíme formu zapůjčení.


udp....beton....plast
Při tomto způsobu uložení je důležitý výběr ozdobného obalu na úřední plastovou urnu a výběr nápisu. Druh a barva písma by měla podtrhovat charakter urny a ozdobný obal by se měl vybírat s ohledem na způsob uložení a následnou výzdobu pomníku.


3. Rozptyl, vsyp popela zesnulého na oficiálním pohřebišti.

Pietní uložení ostatků zesnulého po provedení kremace formou rozptylu popela na rozptylových loučkách. Je anonymní způsob pohřbení a neumožňuje zpětně dohledat přesné místo rozptylu. Popel se rozptýlí na vyhrazeném místě a místo rozptylu je rámcově specifikováno. např.: jižní část, západní část apod.

Dále je možné zvolit variantu vsypu popela do předem vyhloubeného prostoru a to v místě které si vyberete. Obsah je pak možné anonymně překrýt drnem trávy nebo nápisní destičkou se jménem a datumy zesnulého.


udp....beton....plast
Vsypové a rozptylové loučky jsou dosti náročné na prostor, údržbu a obsluhu, proto je na většině hřbitovů tento způsob pohřbívání na oficiálním pohřebišti nedostupný.


4. Individuální uložení urny nebo rozptyl popela zesnulého mimo pohřebiště.

Zaplacením pohřbu a vyzvednutím urny se tato stává vaším majetkem a mimo etických a morálních pravidel při zacházení s ostatky zesnulých není omezení v nakládání s urnou a jejím obsahem.
Urnu s obsahem si můžete uložit doma, uložit, nebo rozptýlit popel na oblíbeném místě zesnulého apod.
Dnes již není problém zajistit rozptyl popela z balónu, letadla z lodě do řeky, jezera nebo moře. Rozptyl popela zesnulého jde uskutečnit a zorganizovat na jakémkoli místě u nás, nebo v zahraničí.(včetně digi záznamu celého obřadu).
Ovšem je vhodné oslovit pohřební službu, která má v tomto ohledu zkušenosti. Zejména v zahraničí je důležité znát poměry a orientovat se v předpisech a zákonech.

Ve světě existují i další poměrně nákladné způsoby, jak naložit s ostatky blízkých osob.

vipA. Někteří lidé nechávají popel svých příbuzných uložit do zábavné pyrotechniky a následný ohňostroj pak slouží jako oslava života zemřelého.

B. Někteří své zesnulé zase nechají zabetonovat do jakýchsi umělých útesů, které pak skončí na dně moře. Uhlíkem z popela zemřelého lze nakreslit i portrét.

C. Netradiční památku nabízí také americká společnost Thumbies. Do přívěsků na krk či broží si zákazník může nechat obtisknout palec zesnulého.
.

udp......beton......plast

S rozhodutím nespěchejte, než uděláte konečné rozhodnutí rádi s vámi prodiskutujeme všechny dostupné možnosti a urnu s popelem zesnulého do té doby vezmeme do úschovy.


5. Rozdělení popela zesnulého do miniuren.

Pokud jste se rozhodli pro individuální uložení popela zesnulého, je rozdělení do miniuren to správné řešení.
Rozdělením popela získáte řadu možností jak s ním naložit. Můžete část uložit na oblíbené místo zesnulého a část si ponechat doma, uložit do pomníku, rozptýlit.... Nebo rozdělit popel mezi nejbližší příbuzné.

Každá velká urna z kolekce Naomy exklusive má miniaturu ve stejném desingu jako "originál". Miniurna se dodává v luxusní sametové krabičce.
Ručně ryté nebo zdobené miniurny z mosazi, mědi nebo skla s objemem 0,1 l slouží pro uložení symbolického množství popela zesnulého. Miniurna se uzavírá v horní části závitem nebo skleňenou zátkou.


udp....beton....plast
Kompletní sortiment, včetně náhledu základní řady je k dispozici na pohřební službě - Stříbro. Na stejné adrese provádíme přesypy a odsypy popela. K urně dostanete certifikát o pravosti použitého popela.


6. Pohřbení formou BIOS urny.

BIOS urna

Nic nemůže být více uspokojující než vidět pozůstatky svého milovaného proměnit se v něco, jako je strom, jehož stín v letním žáru poskytuje stín, ale také oživuje vzpomínky na toho, kdo byl od nás krutou rukou osudu odtržen.
Martin Azua, designér vyvinul Bios urny z celulózy, kokosové skořápky a zpevněné rašeliny (všechny biologicky rozložitelné), které mohou být smíchány s popelem zesnulého osoby, a to spolu se semínkem jeho oblíbené rostliny. Teď už jen stačí zakopat urnu v oblasti pěstování a sledovat svědectví života vystupující v podobě stromku, který roste do jednoho krásného stromu a připomíná vám osobu, kterou jste tolik milovali.

Tato ekologicky šetrná metoda vzpomínky má dvojí cíl, udržet naživu vzpomínky na zesnulé duše a přispívat k celosvětovému úsilí o záchranu planety Země. Urna je vyrobena z materiálu, který zpočátku poskytuje stromku potřebnou výživu. Urnu je možné použít univerzálně, protože semena lze měnit v závislosti na klimatických podmínkách místa a druhu vegetace v oblasti uložení.

Tento unikátní a efektivní způsob omlazujícího pojetí života po smrti, má potenciál vytvořit masové využití. Lze jednoduše "aktivovat" urnu s popelem a odeslat ji, aby příbuzní zesnulých, mohli zasadit urnu na svém vybraném místě a dívat se jak stromek roste spolu s příjemným pocitem, že osoba, kterou ztratili, je zpět, i když v jiné podobě.


udp....beton....plast
Velice zajímavý a určitě chytlavý nápad. Bohužel opět někde selhala obchodní strategie jak výrobců tak dodavatelů. Z běžného zboží udělali VIP produkt na pořadník. Podle mého odsouzeno k zapomění.


7. Uložení v ekologické, rozložitelné bio - urně. ("splynutí s přírodou")

Pokud máte zájem o pohřbení na vsypové loučce, nebo jiném vámi vybraném místě a nechcete popel vysypávat, tak použití bio - uren je čisté řešení.
Popel přesypeme z úřední urny do bio-urny. Ta se během krátké doby v zemi ekologicky zcela rozloží...a postupem času se popel zesnulého stává součástí místa pohřbení.
Urna se po drobné úpravě dá použít i pro pohřbení do vody.


udp....beton....plast

Dobrá myšlenka, precizní zpracování kvalitního materiálu, funkční výrobek...ale nehorázná cena. 1490.-Kč za něco co se začíná rozpadat ve chvíli zakoupení je opravdu prodejní strategie dotažená do konce ekologem.


8. Diamant z popela zesnulého.

Pokud si chcete uchovat na své příbuzné vzpomínku právě ve formě diamantu, který bude vyroben z jejich kremačního popelu, stačí kontaktovat specializovanou firmu ve Švýcarsku, nebo zástupce firmy pro ČR.

Popel se odešle a za dva měsíce u vašich dveří zazvoní kurýr s podobným boxem jako na obrázku. V něm může být několik malých, nebo jeden velký vybroušený diamant. Němečtí zákazníci prý preferují jeden větší šperk, Japonci chtějí menší kameny, aby je mohli rozdat příbuzným. Vzpomínka vás vyjde v případě nejmenšího diamantu na 70 000,-Kč. Technologie byla vyvinuta v Rusku v roce 2000.


udp....beton....plast
A. Box na hotový diamant B. Hotový syntetický diamant. Modrá barva je dosažena přídavkem bóru. C. Vzorník velikosti, barvy a brusu diamantů.

Kompletně vše, včetně postupu výroby.9. Památeční sklo s popelem zesnulého.

Památeční sklo se zataveným popelem zesnulých

Památeční sklo je vytvořeno spojením vysoce kvalitního křišťálu a malého množství popela zesnulého, který je zataven přímo do skla při samotné výrobě. Kombinací jemného dekorování a popela vzniká neobyčejně krásný a jedinečný úkaz, který zvěčňuje vzpomínku na život blízké osoby.
Památeční sklo se vyrábí v mnoha tvarech, designech a barvách. Např. ve tvaru kapky, slzy, pyramidy, olejové lampičky, svícnu, přívěsku na krk nebo volně tvarované plastiky.

Velmi často se využívá možnost objednání více kusů pro jednotlivé pozůstalé.Na sklo lze pískovat libovolný text.

Památeční sklo je PATENTOVĚ CHRÁNĚNO užitným vzorem. Vše vyrobeno v ČR.
Každé památeční sklo je opatřeno evidenčním kódem a certifikátem pravosti použití popela.


udp....beton....plast
Efektní, decentní a vkusný předmět. Každý kus je originálním výrobkem se 100% podílem ruční práce. Dobrý nápad, precizní provedení. Prostě myšlenka dotažená do úspěšného konce.

Video z výroby památečního skla.10. Nevyzvednuté urny.

Nevyzvednuté urny se uschovávají na pohřební službě cca 1 rok. Po roce jsou vyzváni pozůstalí k vyzvednutí. A to doporučeným dopisem, obecní vyhláškou a seznam nevyzvednutých uren pravidelně jedenkrát za rok zveřejňujeme na našich stránkách.
Pokud se nikdo o urnu nepřihlásí je v našem případě uložena do společného hrobu. K tomuto účelu máme pronajatou hrobku na místním hřbitově.

Nemohu souhlasit s praktikami, kdy se po uplynutí skladovací doby uren provádí hromadný rozptyl na rozptylové loučky. Tento způsob pohřbení je nevratný a případný "opozdilec" který projeví zájem o vyzvednutí ostatků ať už z důvodu dlouhodobé nemoci pobytu v zahraničí, nebo neinformovanosti, je postaven před hotovou věc....zapálit svíčku a obejít loučku.


udp....beton....plast
Všechny nevyzvednuté urny na pohřební službě-Stříbro jsou neomezeně dlouhou dobu evidovány podle vtlačeného ID urny. Proto jsou v případě nutnosti kdykoli dohledatelné.


black Q7
redakce for the web ps

[Nahoru ↑]


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:
www:

Komentáře

1

sobota, 26. květen 2018
17:11

1


posted by: 1 (sample(a)email.tst) [Odpovědět]