verze pro tisk

Jak si vybrat pomník.

Dostali jste se do situace kdy si vybíráte pomník? V dnešní době jste v situci že vybíráte věc,která přežije a bude sloužit několika generacím. Materiály a technologie zpracování hodně pokročily a snížíly finační nároky na kvalitní finální výrobek. A tak se vracíme k přírodním materiálům, které pro většinu z nás byly ještě nedávno finančně nedostupné. Uvědomme si proto zodpovědnost nad takovým rozhodováním, protože to je možná to jediné co tu po nás jednou zůstane.....

Jak si vybrat pomník.

Krok první /Výběr hrobového místa

Výběr místa pro pomník je velice důležitý pro konečný vzhled realizace. Pokud možno se snažte vyhýbat "zástavbě" sebekrásnější a luxusní pomník se v takovém prostředí stává neviditelným. Pomník potřebuje prostor. Dalším problémem jsou stromy. Kořeny v základech,znečištění z padajícího listí a obyvatel stromu Vám mohou každou návštěvu velice znepříjemnit. Kontaktujete správce pohřebiště a nechte si ukázat všechny alternativy umístění Vašeho pomníku.

Krok druhý/Výběr pomníku

Před návštěvou kamenické firmy je důležité udělat si představu o materiálu,tvaru těla,doplňcích a přibližném konečném vzhledu pomníku. A to nejlépe přímo na pohřebišti v reálném prostředí. Vhodné je udělat si fotodokumentaci prvků, které Vás zaujaly. Nepodléhejte módním trendům, kámen je sám o sobě monument a nepotřebuje extra tvarování ani zdobení. Pomník by měl být "nadčasový". Orientační ceny pomníků najdete na web stránkách většiny kamenických firem. Pozor ceny jsou většinou uváděny bez nápisu, doplňků, montáže a DPH.

Krok třetí / Objednávka

Pokud možno vybírejte z hotových produktů uvidíte přesně to, co bude realizováno. Při výběru z katalogu byste mohli být z konečného vzhledu zklamáni. Kresba a odstín kamene se pomník od pomníku může lišit.

Dalším důležitým prvkem je nápis a i zde platí, méně znamená více. Velké množství nápisů Vás limituje do budoucna a potlačuje strukturu kamene a vzhled Vámi vybraného tvaru těla. Nechte si poradit od kameníka, nebo si nechte udělat grafický návrh nápisu. Předejdete zklamání. Doplňky jako lampa,váza, kresba nebo plastika na tělo pomníku by měli podtrhovat vzhled, ale v žádném případě by neměly být dominatním prvkem.

Shrnutí

Stručně závěrem. Každé pohřebiště má dané rozměry pomníků. Zejména u urnových hrobů. A protože funkční část pomníku jako rámy, krycí deska, sokl, vložky, základ apod. jsou typizovanými prvky, na Vás zůstává vybrat:


1/ Hrobové místo v závislosti na druhu pomníku / UP, JH, DH.....

2/ Materiál / druh kamene na realizaci zakázky, tvar těla pomníku

3/ Nápis na tělo pomníku / grafický návrh

4/ Doplňky na pomník / lampa,váza a plastika nebo symbol

5/ U urnových pomníků způsob uložení uren v pomníku / sklípek, šachta


Nespěchejte, vaše rozhodnutí bude v tomto případě více méně neměnné. Snad největší chyby se zákazník dopouští, když preferuje jen nejnižší cenu a termín realizace, většinou je to vždy na úkor kvality. Ať už materiálu, nebo kvality montáže.

::alt ::alt

Dobře vybraný a zrealizovaný pomník vydrží několik generací a jeho cena časem narůstá.

black Q7
editor for the web ps

[Nahoru ↑]